PNG (Portable Network Graphics)
- Powstanie PNG
- Zalety
- Wady
- Podsumowanie
- Odnośniki
Powstanie PNG
PNG (Portable Network Graphics, nieoficjalnie: PNG's Not GIF; wymowa: ping) jest formatem grafiki bitmapowej, jednym z zalecanych przez W3C standardów.
Powstał w odpowiedzi na ogłoszoną w grudniu 1994, decyzję Unisys o pobieraniu opłaty licencyjnej za używanie algorytmu kompresji LZW (Lempel-Ziv-Welch: od nazwisk twórców), który był także używany w formacie GIF. Oznaczało to więc, że jego najpopularniejszy do tej pory format grafiki bitmapowej stał się płatny.
W pażdzierniku 1996 W3C opublikowało pierwszą rekomendację PNG.
Jest określony standardem RFC 2083 (www.faqs.org/rfcs/rfc2083.html, www.ietf.org/rfc/rfc2083.txt).
Zalety
PNG posiada wszystkie zalety GIF-a (za wyjątkiem animacji):
- Paleta do 256 indeksowanych kolorów
- Strumieniowalność: pliki mogą być czytane i zapisywane szeregowo, dzięki czemu można na bieżąco (w locie) generować i wyświetlać obrazy.
- Przeplot: stopniowe wyświetlenie odpowiednio przygotowanych obrazów, co pozwala najpierw przesłać i wyświetlić obraz niskiej rozdzielczości, który sukcesywnie będzie uzupełniany o szczegóły aż do pełnej, docelowej dokładności.
- Przezroczystość: poszczególne części obrazu mogą zostać zaznaczone jako przezroczyste, np. tworząc efekt nie prostokątnego obrazu.
- Dodatkowa informacja: komentarz tekstowy i inne dane mogą być przechowywane w pliku.
- Całkowita niezależność sprzętowa i programowa.
- Wydajna, całkowicie bezstratna kompresja.
Oraz dodatkowe zalety
- Obrazy True Color do 48 bitów na piksel (GIF jest ograniczony do 8 bitów).
- Obrazy w odcieniach szarości (grayscale) do 16 bitów na piksel.
- Pełny kanał alfa pozwalający na 256 poziomową przezroczystość (GIF pozwala na tylko jeden stopień)
- Korekcja gamma: umożliwia automatyczne wyświetlenie obrazu z właściwą jasnością i kontrastem niezależnie od własności urządzenia.
- Wiarygodna i prosta detekcja naruszenia pliku.
- Szybsze początkowe wyświetlenie w trybie przeplotu.
PNG jest:
- Prosty i przenośny, łatwy w implementacji.
- Bezpieczny prawnie: wszystkie użyte algorytmy są wolne od roszczeń prawnych.
- Dobra kompresja: zarówno obrazy indeksowane jak i True Color są kompresowane z wydajnością porównywalną do innych bezstratnych formatów, w większości przypadków z większą.
- Kompatybilny: dzięki dobremu udokumentowaniu standardu, każdy zgodny z nim dekoder będzie czytał wszystkie zgodne z nim pliki PNG.
- Elastyczny: format pozwala na przyszłe rozszerzenia i prywatne dodatki bez naruszania kompatybilności podstawowej wersji PNG
- Wiarygodny: zapewnia wsparcie dla pełnego sprawdzenia integralności pliku jak i na szybkie wykrycie powszechnych błędów transmisji.
- Ekonomiczny: mały rozmiar plików, lepsza kompresja niż GIF/LZW zapewniw, że przeciętnie pliki PNG są około 10-30% mniejsze niż odpowiadające im pliki GIF (dzięki czemu mogą być szybciej sprowadzone przez sieć).
- Całkowita niezależność sprzętowa i programowa.
- Optymalizowany do zastosowań internetowych
Wady
Ściśle rzecz biorąc nie są to wady samego formatu
- PNG nie umożliwia umieszczenia w jednym pliku kilku obrazów (czyli np. animacji). Ale jest to celowa decyzja twórców tego formatu, którzy uznali, że lepszy jest dobrze zdefiniowany standard niż problemy przenośnością. Specjalizowanym formatem do tego typu zadań jest MNG (Multiple-image Network Graphics)
- Nienajlepsza realizacja specyfikacji w niektórych popularnych programach. I znowu: programy, które w ogóle nie potrafią czytać PNG są już tak przestarzałe (np. przeglądarki 3.x i niżej), że należy je traktować jak przeglądarki tekstowe. Natomiast dość sporym problemem jest brak poprawnej implementacji przezroczystości w MSIE (aż do 6.x). Ostatnio jednak można było się przekonać, że wystarczy niecałe 10 lat, żeby Microsoft się czegoś nowego nauczył - najnowsza wersja ich przeglądarki - MSIE 7 podobno jest już w stanie poradzić sobie z 256 poziomową przezroczystością PNG.
Podsumowanie
Tak jak format GIF, jest przeznaczony do tworzenia obrazów o stosunkowo dużych obszarach jednakowych kolorów, brzegów o dużych kontrastach i stosowania 8-bitowej palety kolorów. Jest jednak także możliwości stosowania 24-bitowych kolorów.
Chociaż została zaprojektowana jako alternatywa dla formatu JPEG, zazwyczaj tworzy większe pliki o porównywalnej jakości. Natomiast okazał się lepszym zamiennikiem dla GIF-a. Prawdopodobnie jedynym powodami, dla których nie zajął jego miejsca były: brak animacji oraz techniczne zacofanie produktów Microsoftu.
Odnośniki:
In english:
Po polsku:
[ redesign ] || [ na górę strony ]